içe dönük, duyusal meditasyon

hareketli bedensel meditasyon

HiBiKi MediLab                                                                                                                                                                                                                                                             db

Bedeniniz gibi duyularınızı ve duygularınızı da  limitleyen, kapasitelerini düşüren durumları keşfedip alan açtıkça zihinsel berraklık, düşüncelerinizde duruluk ve sükunet, hayatınızda sevdiğiniz aktivitelere ve insanlara yer açacak canlılık ve neşeyi yeniden kazanabilirsiniz. Zihninizde açılan her boşluk, bedeninizde de rahat hissettiğiniz bir alan demektir. Bedeninizde hissettiğiniz her rahat alan, duyusal ve duygusal gerginliklerinizin de azalıp ferahlık hissini yeniden kucaklamak...

Bedeninizin hareketliliğini, onu yeniden tanıyıp kapasitelerini keşfederek yeniden aktive edebilir, arttırabilirsiniz. Bunun için hazırlanıp geliştirilmiş hareketli, zaman zaman müzik, zaman zaman sessiz bölümler içeren bedensel katarsis, keşif ve kutlama gibi aşamalarla ilerleyen meditasyonları öğrenip günlük yaşantınıza katabilirsiniz. Giderek hareketlerini yaşamla senkronize hale getirdiğiniz bedeninizle kolaylıkla bağ kurmaya, ihtiyaçlarını algılamaya ve daha rahat hareket edebilir hale gelirsiniz. 

meditasyonlarla bedenin ve duyguların yeniden tanınması

Sağlıklı olarak dünyaya gelmiş bir insan, bebeklik döneminde bedeniyle bağ kurmaya çalışıp ihtiyaçlarını algılamaya çalışmaz. Duygusal ve bedensel ihtiyaçlarını doyurmak istediği an bunu gerçekleştirebileceği ortam ve kaynağa yönelir. Büyüme evreleriyle birlikte sosyalleşmenin getirdiği koşullara uyum sağlamaya çalıştıkça adaptasyon sürecinin getirdiği öğretilerle bedenini ve duygularını zaman içinde kontrol etmeye, nihayetinde yetişkinlik dönemine geldiğinde artık ihtiyaçlarını tam manasıyla kontrol altında tutmaya alışır. 

Meditasyon, insanın yıllarca kontrol altında tuttuğunu fark ettiği duygularının ve bedensel ihtiyaçlarının yarattığı gerginliği fark ettiği aşamada, bu ihtiyaçlarının yerine koyduğu ikincil duygu ve hareketleri sağlıklı bir ortamda tanımayı öğreten bir araçtır. Meditasyon yaptıkça zamanla birincil ihtiyaçların yerine ikincil duygu ve hareketleri koymak yerine, gerektiğinde kontrol altında tutmanın yanında, uygun bir ortam oluşturarak sağlıklı bir şekilde karşılamayı öğrenmenize yardımcı olur.