GÖRÜŞME için;

https://www.facebook.com/mirket1

db

Ne mi yapıyorum?


Bilgeliğinize güveniyorum. Bilge insanların tecrübelerine ve yaratıcılıklarına ulaşarak kuramlar ortaya koyabildiklerine, ancak inanç, çalışma ve tecrübeyle Yaratıcı Güçle birlikte yaratabildiklerine  inanıyorum. Ve en mühimi, bedenin bilgeliğine, zihin ve ruh kadar hayranlık duyuyorum. 


Deneyimimden, yaşadığınız durumun, içinde bulunduğunuz çıkmazda hissettiren halin geçici olduğunu biliyorum. Ve daima hatırlamak gereken, ne kadar büyük birşeyin birer parçası olduğumuz.


Bazen grup atölyelerinde, bazen de bireysel çalışmalarla, takıldığınız eşikte bekleyerek geçmekte olduğunuz yaşam katmanındaki versiyonunuzu izleyebilmeniz ve yeni versiyonunuzla tanışabilmeniz için sizinle birlikte çalışırken, aynı biçimde yardım aldığım done ve yollardan faydalanıyorum. .


Yaşam, eğlenceli bir ömür boyu öğrenme alanı. 


Biraz lunatik olduğu konusunda sizinle hemfikirim. Ama zaten işin eğlencesi de burada. 


Hersey zıddıyla varlığını sürdürüyor değil mi?


İçimizdeki zıtlıkları hayatımıza çektiğimiz sürece onlarla yüzleşmek durumunda kalacağız. Ta ki onların bitmek bilmez dansına kendimizi açabilene kadar.


Yüzleşmelerden sonra ne mi oluyor, herşeyi şimdi sıralayamam ama ama şahit olduğum bazı ana hatlardan bahsedebilirim.  


1. si, konuştuğumuz gibi yüzleşmeler bitmiyor, katman katman ilerledikçe, baştaki korku azalıyor ve merak uyanıyor. Korku tabii ki hep orada bir yerlerde varlığını sürdürüyor. Dualite, zıtlık, ikilik adını ne koyarsanız koyun, irili ufaklı korkularla, ışık gölge oyunlarıyla varlığını sürdürüyor. 

Ama harika bir fotograf ta negatifsiz ortaya çıkmıyor değil mi?

2. si, kendinizle ilişkiniz düzeldiğinde, yaşamda var olan, ilişki kurduğunuz herşeyle ve herkesle ilişkileriniz dönüşmeye başlıyor. insana, doğaya, eşyaya bakışınız,algınız dönüşüyor.. Farkındalığın en büyük nimeti, içinizde şahit olduğunuz herseyini dışınızda da dönüşmeye başlaması. Bu da resmin banyo aşamasında piksellerin fotonlarla buluştukça ortaya çıkacak renkleri ve parlaklığı hatırlatıyor. 

3. sü, canınızın her çektiğini zannettiğiniz şeyi yapmıyorsunuz, canınızın gerçekten neyi çektiğini bilir hale geliyorsunuz, bilemediğinizde, yaşamın getirdiklerine neşeyle ve merakla bakmaya başlıyorsunuz, Bazen de canınız bişey çektiğinde yaşamın size onun uygun olmadığı göstermesiyle içinizde karmaşalar oluşabiliyor. Bunun bir reddediliş değil, o an için uygunsuz oldununun ayırdına varabiliyorsunuz. Ve en önemlisi bu lafta bir kabul ediş değil, öncelikle size gerçeği görebilme kapasitenizin artışını ifade ediyor, sonra da uygun olanın bu olduğu anlayışına erişmenizi sağlıyor. 

Burası da fotografın kalitesinin çevre şartlarına bağlı olduğu kadar sizinle, yaratıcılığınız ve sabrınızla ne kadar ilgili olduğunu hatırlatan kısım. 

4. sü, Yaşamın yeni ve davetkar haliyle artık neşenin ve merakın büyüdüğü çocuk halinizle korkuların önemini kaybettiği bir halde yeniden buluşuyorsunuz, Korkunun kaybolmayışı eskisi kadar sizi rahatsız etmiyor, sadece size birşey söylüyor. Ve en mühimi de gerçekte ne söylediğini artık anlayabiliyorsunuz. Hareketlerinizi korkudan değil sevgiden yola çıkarak düzenleme kapasitenize erişmeye başlıyorsunuz.

Ve işte fotograf albümlerinizin giderek gelişen güzelleşen renklenen çeşitlenen fotografların nasıl ortaya çıktığına şahit olmak, onlara bakarken zamanın nasıl aktığını, giderek fotograflarda ve sizde nelerin dönüştüğünü farketme kısmı. 

5. sü, yaşamı bütün içeriği ile  alma kapasiteniz arttıkça, yaşama içinizdeki herşeyle verebilir hale gelmeye başlıyorsunuz. 

En ama en güzeli de bunu deneyimledikçe sizin alma verme kapasitenizi arttırıyor. 

Böylece Yaratıcıyla Yaratmanın, Yaratıcılığın, Yaratıcı Gücün mucizelerine tanık olmanın büyüsüne kendinizi kaptırarak yaşamaya başlıyorsunuz. 

Ve artık çocuklarınıza, torunlarınıza, eşinize, dostunuza, sevdiklerinize ve hatta canınızın çektiğine, bazen de ihtiyacı olan, talep eden birilerine o albümleri oluştururken yardım istediklerinde orada olabiliyorsunuz. 

Daha güzel ne olabilir?


Hayat bütün çekiciliğiyle sizi yeniden AŞKa davet ediyor...Sevgimle...

db Serap Akın