ULUSLARARASI DORN METODU EĞİTMENİ

TRAUMA HEALING - TRAVMA SAGALTIMI

SERAP AKIn                                           db 

Daima hatırlamak gereken tek şey, çok büyük bireyin, küçük bir parçası olduğumuz..

beden ve bilincin"HAYATA YENiDEN" adaptasyonu için bütüncül YAKLaŞIM

Hizalalı Omurga ve Açık Postür, Berrak Zihin, Kendisini Regüle edebilme yeteceği artmış bir Sinir Sistemi demektir.

HiBiKi MediLab bydb

Zoom Meeting ID  851 861 5263 


Travma ne demektir ?

Tanım: Travma bedensel ve ruhsal yaralanma demektir. Kişi yaşamsal tehditle karşılaştığı bir olay karşısında korku içerikli yoğun duygular, çaresizlik ve dehşete düşer. ​

Mono Travma; kişinin bir kez maruz kaldığı ya da zaman olarak sınırlı yaşanan tecavüz, şiddete maruz kalma, ağır hastalık, güven kaybı, kaçırılma, kaza, soygun, terör, doğal afet gibi olaylardır. Olaya bizatihi kendisi maruz kalmış olabile cebi gibi, yakından tanıklık etmiş olması da mümkündür. 

Komplike Travma; Bir çok kere benzer ya da farklı şekillerde tekrarlanan travmalardır. Süreklilik arz eden istismar, cinsel taciz ya da ihmaller örnek verilebilir. 

Bağlanma Travmaları; Doğum Travması ya da Savaş, cinsel istismar, şiddet gibi travmalara 1. derece maruz kalmış ebeveynlerin yetiştirdiği 2. jenerasyon fenomeni olarak anılan travmaya kendisi maruz kalmışçasına travmatik hisseden, ebeveynlerinin yükünü bir şekilde üstlenen kişilerde görülen travmatik durumlardır. 

Sekunder Travma; Polis, itfaiyeci, deprem yardım ekibi, doktor gibi yardım hizmetleri çalışanlarında görülen travmatik durumlardır.


Travmalar,  kişiler arası ilişkilerde bağlanma modelleri, yaşamla ilişkide var olma ile görünmezlik arasında kalmak, ölmeyi istemek, devamlı yorgunluk, isteksizlik ya da yoğun öfke patlamaları gibi yaşam kalitesini derinden ve geniş çaplı etki altında bırakabilen; kişinin kendisinden sonra gelen nesillere de farkında olmadan aktarımda bulunduğu aşırı durumlardır. 


Yetişkinlikte bir kez yaşanmış bir travma ile baş etme, doğal felaket, kaza gibi sonuçları dış faktörlere bağlı travmalara katlanma ile travmaya neden olan kişi ile yakın ilişki içinde bulunuyor olmak gibi travmatik konulara psikolojide birbirinden farklı yaklaşımlar gösterilebilmektedir. 


Trauma Healing kavramını nasıl açıklayabiliriz?

Duyular ve duygu durumları olarak sinir sisteminde ve sinir uçlarının uzandığı organlar ve deri altında her an açılmaya hazır halde dondurularak beklemeye alınan travmatik anlar, zaman kavramı bulunmayan sürüngen beyinde tehdit ve önlem kayıtları olarak saklı tutulurken, bilinç dışımızdan hayatımızı fark edemediğimiz şekillerde yönlendirmeyi sürdürürler. 

Sürüngen beyin, bahsedilen zamansızlık içinde herseyi şu anda olup bitiyor gibi devamlı olarak yaşamda kalma tedbiri olarak arka planda kayıtlarını kontrol edemediğimiz otonom bir şekilde her an açıp sinir sistemine mesajlayabilirken, sinir sisteminde aynı hatta bulunan sinirlerin geçtiği bölgelerde saklı anların da her an tetiklenerek ortaya çıkmasına neden olabiliyor. bu durum, psikolojide tetiklenme olarak kavramlaştırılıyor. 

Tetiklenmiş bir bilinç, bedenin verdiği semptomları durduramaz fakat sinir sistemi bunu ancak donma ya da kaçma refleksleriyle soğurabilir. Psikoloji, bunu da savaş ya da kaç diye Türkçe' ye çevrilen Fight or Flight kavramı ile tanımlıyor.

Böylece tetiklenen travmatik anın üzerine yeni bir an daha paketlenerek sıkıştırılır. Ta ki bir daha tetikleninceye ya da benzer bir travmaya maruz kalıncaya kadar. 

Trauma Healing, hali hazırda bedensel olarak tetiklenerek harekete geçmiş ya da bedende uyumakta görünürken bilinç öncesi ve bilince gelmeye başlamış olan anların sağaltımı için yapılan duyusal, duygusal ve bedensel bir sağaltım çalışmasıdır. 

Çalışmanın sonunda güncel olarak kişiyi rahatsız etmeye başlamış olan an ve onun önünde ve sonunda paketlenerek birlikte tetiklenen anlarla ilgili sağaltım gerçekleşerek kişinin yaşam kalitesini etkileyen durumun dışına çıkmasına yardımcı olunur. 

Trauma Healing ile, kişinin bildiği, hatırladığı anılar ve anlar haricinde, kaynağını bilemediği, hatırlayamadığı konular üzerine de çalışma yapmak mümkün olabilmektedir. 

Aile Dizimi ise, kuşak aşan travma semptomlarıdır diyebiliriz aslında. Bir evlat, bir yakın ya da çok uzak torun, büyüklerine duyduğu kör sadakat ve sevgi ile onların yüklerini paylaşır. 

Travmanın yaratmış olduğu sis alanından ise danışanın durumuna göre Trauma Healing ya da Aile Dizimi ile beden ya da alan çalışması ile yola devam edilebilir. 

BEDENİN BİLGELİĞİNE GÜVENİYORUM. VE AYNI ZAMANDA, HER İNSANIN KENDİ KADERİNİ TAŞIYABİLECEK VE TRAVMALARI İLE BAŞ EDEBİLECEK YETERLİLİĞİ, GÜCÜ VE DONANIMI OLDUĞUNDAN EMİNİM. 

Deva Bholi Serap Akın